V předchozích článcích jsme si říkali, jaké jsou
zdravotní benefity domácí sauny. Nyní se podíváme na to, jakou si vybrat a kam ji umístit.
Ze všeho nejdřív byste si měli rozmyslet, zda chcete
saunu mít přímo
doma nebo zda využijete spíš
venkovní saunovací kabinu. Klasické finské sauny byly historicky dřevěné chatky oddělené od obydlí. Někomu tato tradice vyhovuje, někdo chce naopak jít s dobou a nechá si doma instalovat saunovací kabinu.
Pokud se rozhodnete pro venkovní saunu, bude zapotřebí vyhradit dostatek prostoru a věnovat větší pozornost odolnosti celé konstrukce. Sauny do interiéru vyžadují méně péče, na druhou stanu vám doma uberou nějaké to místo. U obou typů platí, že je třeba myslet na to, aby i kolem sauny byl dostatek prostoru na manipulaci při stavbě sauny. V neposlední řadě sauna vyžaduje alespoň 10 cm volného prostou z každé strany, aby byla zajištěna optimální cirkulace vzduchu uvnitř.
Budete-li řešit rozměry sauny, stěžejní je odpovědět si na otázku, pro kolik lidí saunu chcete vybudovat. Stačí vám kabina pro 2, nebo potřebujete, aby se do sauny vešlo třeba 6 lidí? Dalším kritériem pro výběr sauny je materiál. Sauna by měla být obložena kvalitním dřevem jako hemlock, cedr, marupa, nebo abachi. Ty zajistí dlouhou životnost a správnou tepelnou izolaci sauny. Protože zde budete relaxovat, je třeba, abyste se v kabině cítili dobře. Tedy i na vzhled sauny je třeba brát ohled. Stěny sauny mohou být dřevěné, nebo klidně skleněné.

Do klasické finské sauny patří kamna, vědro, naběračka, opěrky zad a teploměr s vlhkoměrem. Jste-li náročnější, můžete přidat také osvětlení na dálkové ovládání nebo vytvořit kombinovanou saunu s infrasaunou. Saunovací kabinu můžete mít v bytě i domě. Může stát v obýváku, koupelně, na chodbě či ve sklepě. Pokud dáváte přednost nižším teplotám a vyšší vlhkosti, vyzkoušejte bio saunu, bylinkovou saunu, tropickou saunu, parní saunu či jejich kombinace.